باشگاه مشتریان واجارو 🥳 😍

مضرات گردو

گردو از جمله منابع غذایی بسیار مغذی و ضروری برای بدن افراد است. این ماده سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست که معمولا به‌عنوان عنصری در وعده‌های غذایی یا میان‌وعده‌ها مصرف می‌شود. این ماده غذایی سالم و مقوی بسیاری از نیازهای بدن را برآورده می‌کند و حاوی انواع ویتامین‌ها و حتی فسفر است. گردو خون‌ساز بوده و به درمان بسیاری از بیماری‌های گوارشی و غیره کمک می‌کند. باوجود خواص و فواید بی‌شمار این ماده، به اذعان بسیاری از محققان همچنان نباید از مضرات گردو چشم‌پوشی کرد.

اگر این ماده به‌اندازه، به‌موقع و به‌ شکلی صحیح مصرف نشود، می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری را در بدن افراد ایجاد کند. حتی ممکن است باعث بروز بیماری‌هایی شود که افراد را با زحمت بسیاری مواجه خواهد کرد. مضرات گردو برای کبد چرب از جمله این عوارض است. در ادامه مقاله تلاش کرده‌ایم شما را با مضرات مصرف گردو آشنا کنیم.

مشکلات گوارشی دامن‌گیر از مضرات گردو!

مصرف گردو علاوه بر فواید مضراتی را نیز به همراه دارد.

گردو و سایر اعضای خانواده آجیل‌ها از جمله منابع غذایی هستند که همچون شمشیر دو لبه برای سیستم گوارشی عمل می‌کنند. به همان اندازه که مصرف درست آن‌ها در رفع مشکلات گوارشی موثر است، افراط و تفریط در مصرف آن‌ها ممکن است باعث بروز مشکلات جدی در این دستگاه شود. درواقع علت اصلی چنین ویژگی منحصربه‌فردی، میزان بالای فیبر موجود در گردو و سایر آجیل‌هاست. بنابراین باید گفت بروز یا تشدید مشکلات گوارشی از جمله مضرات گردو به‌حساب می‌آید.

از جمله این مشکلات و اختلالات که از عوارض جانبی گردو هستند، عبارت‌‌اند از:

 • اختلال در عملکرد هضم در معده و لوله‌های گوارشی
 • نفخ معده
 • بروز دردهای شدید در نقاط مختلف سیستم گوارشی
 • اسهال و برون‌روی فراوان
 • تهوع

جالب است بدانید درصورتی‌که این ماده مغذی را به‌اندازه یعنی در حدود 1 اونس مصرف کنید، هرگز چنین اختلالاتی بروز نمی‌یابند. مصرف این ماده بیش‌از اندازه مذکور باعث بروز اختلالات دردناکی در لوله‌های گوارشی خواهد شد.

افزایش وزن و چاقی مفرط

گردو از جمله منابع غذایی است که سرشار از پارادوکس‌هاست. به‌عنوان مثال این ماده به‌همان اندازه که در رژیم‌های غذایی لاغری و کاهش وزن کار‌آیی دارد، می‌تواند در افزایش وزن نیز موثر باشد. از آنجایی‌که این ماده دارای درصدهای بالایی از کالری است، مصرف بیش‌از اندازه آن‌ها نه‌تنها به کاهش وزن کمک نمی‌کند، بلکه در افزایش آن نیز موثر است. درنظر داشته باشید که هفت عدد گردو مقداری در حدود 180 گرم کالری دارند که مصرف این میزان کالری به‌صورت دائمی می‌تواند تأثیرات شگرفی در افزایش وزن شما داشته باشد. این درحالی‌است که گردو تنها بخش کوچکی از رژیم غذایی شما را شامل می‌شود که این مسئله در افزایش وزن کاملا قابل‌توجیه است.

البته بسیاری از تحقیقات انجام‌شده در این راستا نشان می‌دهد که مصرف گردو در افراد مختلف تأثیرات متنوعی نیز خواهد داشت. به‌عنوان مثال درحالی‌که افزایش وزن به‌سبب مصرف این ماده یکی از مضرات گردو برای فردی تلقی می‌شود، ممکن است در فرد دیگر اثرات غیرمشابهی داشته باشد. درنتیجه، توصیه می‌کنیم پیش‌از ورود گردو به‌عنوان عضو ثابت به رژیم غذایی، حتما در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید.

تشدید وضعیت زخم‌ها

یکی از مضرات مصرف گردو ایجاد حساسیت و بروز واکنش های آلرژیک است.

برخی از تحقیقات صورت‌گرفته حاکی از آن هستند که این مواد که سرشار از فیبر هستند، باعث تشدید وضعیت زخم‌ها می‌شوند. این مسئله مخصوصا در افرادی با زمینه قبلی بیشتر دیده می‌شود. درواقع این شرایط زمانی بروز می‌یابند که افراد مصرف گردو را کنترل نمی‌کنند. دراین‌صورت مضرات گردو از منافع آن پیشی می‌گیرد و باعث بروز اختلالاتی در مصرف‌کنندگان می‌شود. جالب‌ است بدانید در این خصوص نیز گردو دارای اثر ضد التهابی است و عمدتا در رفع بسیاری از التهابات همچون زخم‌ها موثر است. اما استفاده نامناسب از آن باعث ایجاد عملکرد معکوسی در بدن می‌شود. دراین‌صورت مضرات مصرف گردو با بی‌توجهی به میزان مصرف بیشتر خواهد بود.

بروز آلرژی‌های خطرناک

یکی از رایج‌ترین مضرات گردو و سایر آجیل‌ها آن است که باعث ایجاد یا تشدید برخی حساسیت‌ها می‌شوند. گاهی علائم این آلرژی‌ها بسیار خفیف است و با گرفتگی بینی، خارش پوست یا دهان بروز می‌یابد. دراین‌صورت مشکل خاصی بروز نمی‌یابد. اما درصورتی‌که این حساسیت‌ها عمده باشند و در تنفس یا بلع اختلال ایجاد کنند، باعث بروز مشکلات جدی در افراد خواهند شد. در چنین شرایطی گاهی افراد در اثر مضرات مصرف گردو با تنگی نفس یا قطع تنفس روبه‌رو خواهند شد که به آن واکنش آلرژیک آنافیلاکسی گفته می‌شود.

جالب است بدانید واکنش آنافیلاکسی یکی از خطرناک‌ترین انواع حساسیت به‌حساب می‌‌آید و حتی درصورت مصرف غیرمستقیم گردو نیز بروز می‌یابد. از دیگر نکات مهم در این خصوص آن است که ‌صرف حساسیت به این ماده و مضرات گردو برای افراد خاص، شما به سایر مغزها یا آجیل‌ها حساسیت نخواهید داشت. بهتر است در این خصوص حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید. در شرایطی‌که مصرف حتی اندک گردو در برخی افراد حساس باعث بروز واکنش‌های آلرژیک می‌شود، این مسئله در افراد عادی به ندرت رخ می‌دهد. توجه داشته باشید شما به‌دلیل منافع فراوان این ماده مجاز نخواهید بود در مصرف آن زیاده‌روی کنید.

مشکلات کبدی

کبد از جمله اجزایی است که حساسیت بالایی دارد و بروز مشکلات در این بافت عمدتا غیرقابل جبران هستند. به‌همین علت باید از چرب‌شدن و بروز اختلال در آن جلوگیری کرد. مصرف مغزهای چرب همچون گردو مستقیما بر سلامت این عضو اثرگذار خواهد بود. گردو از جمله موادی است که چربی بالایی دارد و در صورت مصرف حجم بالایی از این چربی جذب کبد می‌شود. دراین‌صورت می‌توان گفت مضرات گردو برای کبد بیش‌از حد تصور است!  از طرفی افرادی که به‌صورت پیش‌زمینه‌ای کبد چربی دارند، نباید گردو مصرف کنند. مضرات گردو برای این عضو از بدن به‌اندازه‌ای است که نباید از آن چشم‌پوشی کرد. این ماده فشار بسیار زیادی را به کبد وارد می‌کند و باعث بروز اختلال در آن می‌شود.

بروز سرطان‌های پوستی همچون سرطان لب

از دیگر عوارض جانبی گردو باید به بروز برخی سرطان‌های پوستی اشاره داشت. مواد شیمیایی موجود در گردو نظیر ژوگلون از جمله موادی هستند که باعث بروز حساسیت‌های بسیار شدیدی در پوست مخصوص لب می‌شوند. درصورتی‌که این ماده مستقیما در تماس با پوست لب قرار بگیرد، واکنش‌هایی که بین سلول‌های پوست و این ماده رخ می‌دهد، اصلا به‌نفع سلامتی شما نخواهد بود!
خطر بروز چنین سرطان‌هایی معمولا در افرادی بیشتر است که این ماده را بیش‌از حد مصرف می‌کنند. از طرفی هنگام مصرف گردو با لب و پوست آن‌ها در تماس است. بنابراین توصیه می‌کنیم علاوه‌بر رعایت میزان مصرف گردو در روز، آن را به شیوه‌ای مصرف کنید که کمترین تماس ممکن را با لب‌ها داشته باشد.

تورم گلو، زخم‌های دهانی و آسم

از دیگر عوارض جانبی گردو بروز مشکلات و بیماری‌هایی است که گاها بسیار جدی می‌شوند و به مراقبت‌های ویژه‌ پزشکی نیاز دارند. اگرچه مصرف گردو هیچ‌گاه باعث بروز آسم نخواهد شد، در تشدید آن بی‌تأثیر نخواهد بود. درواقع افرادی از بیماری‌های تنفسی نظیر آسم رنج می‌برند، باید نسبت به مصرف گردو حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنند. درواقع باید گفت تشدید آسم در این افراد نوعی واکنش آلرژیک به مصرف کم یا بیش‌از حد این ماده است.

از دیگر مضرات گردو باید به بروز آلرژی‌هایی نظیر تورم گلو و زخم‌های دهانی اشاره داشت. این التهابات حتی ممکن است در زبان و در بافت‌هایی مانند ریه‌ها نیز بروز یابد. در چنین شرایطی تنفس برای افراد به‌سختی انجام می‌شود و انجام معالجات پزشکی ضروری خواهد شد. مشاوره با پزشک برای مصرف گردو، رعایت میزان مصرف و توجه به واکنش‌های آلرژیک خفیف از بروز چنین اختلالات جدی و اساسی جلوگیری خواهد کرد.

آکنه و مشکلات پوستی

از دیگر معضلات و مضرات گردو و مصرف نامناسب آن باید به تشدید یا حتی بروز مشکلات و اختلالات پوستی اشاره داشت. سلول‌های پوستی بسیار حساس هستند و به‌راحتی ملتهب می‌شوند. ازطرفی گردو بسیار چرب است و ممکن است با افزایش میزان چربی سلول‌های پوستی باعث بروز مشکلاتی در این ناحیه شود. آکنه از جمله التهابات رایج پوستی در اثر مصرف بیش‌از حد گردو و دیگر آجیل‌های چرب است. همچنین بروز اختلالات دیگری نظیر اگزما، زخم و عفونت‌های پوستی نیز در اثر عدم رعایت تعادل در مصرف این ماده بسیار رایج است. افراد بسیاری از این مشکلات رنج می‌برند که مجبور به استفاده از شیوه‌های درمانی خواهند شد.

کنترل میزان مصرف گردو و جلوگیری از مشکلات

پس از آگاهی از مضرات گردو افراد بسیاری با این سوال مواجه می‌شوند که چه میزان گردو در طول روز باعث می‌شود بدن مواد مقوی موجود در گردو را جذب کند و از بروز مشکلات جلوگیری کند. گفتنی است صدور یک حکم قطعی در این خصوص غیرممکن است؛ چراکه افراد با سیستم‌های بدنی مختلف معمولا به میزان مختلفی از مصرف گردو واکنش نشان می‌دهند. بهتر است در صورت داشتن آلرژی‌های مختلف و بیماری‌های تنفسی و برخی التهابات و اختلالات پوستی ابتدا با پزشک متخصص خود در این خصوص مشورت کنید. به‌طورکلی باید گفت مصرف 7 عدد گردوی کامل که تقریبا معادل با 1 اونس است، برای افراد عادی در طول روز مناسب خواهد بود.

نتیجه گیری

مصرف زیاد گردو برای بدن مضر می‌باشد.

گردو از جمله خوراکی‌های مغذی است که علاوه‌بر فواید بی‌شمار مضراتی نیز دارد. مضرات گردو معمولا در اثر عدم رعایت دوز مصرف در طول روز که 1 اونس است بروز می‌یابد. همچنین درصورتی‌که افراد دارای سابقه بیماری‌های تنفسی، التهابات پوستی یا آلرژی‌ها هستند باید حتما در مصرف این ماده دقت داشته باشند. این ماده مغذی ممکن است باعث بروز مشکلات گوارشی همچون نفخ، تهوع، درد، اسهال، عدم هضم و غیره شود. از طرفی بروز یا تشدید آلرژی‌ها از دیگر مضرات گردو محسوب می‌شود.

از آنجایی‌که این ماده سرشار از کالری است باید در مصرف آن دقت داشته باشید؛ درغیراین‌صورت ممکن است باعث افزایش وزن و چاقی شما شود. درصورتی‌که دوز مورد نیاز بدن در طول روز را رعایت کنید، می‌توانید علاوه‌بر جلوگیری از بروز این مشکلات، مواد مغذی موجود را به‌خوبی دریافت کنید. پس با خرید گردو و مصرف به اندازه آن در طول روز می‌تونید از خواص بی‌شمارش بهره‌مند شوید.

2
نظرات شما

*
*

  عادل 22 شهریور 1402 پاسخ

  سلام من روزی ۱۰ عدد مصرف می‌کنم مشکل ساز هست

   مژگان 26 شهریور 1402 پاسخ

   سلام دوست عزیز
   تمام خواص و ویتامینهای موجود در گردو با خوردن روزی 3 یا 4 عدد گردوی کامل به بدنتون میرسه
   ممکنه مصرف زیاد گردو باعث چاقی و ایجاد آلرژی بشه.
   مصرف بیش از حد هر نوع خوراکی ممکنه مشکل ساز بشه

×