باشگاه مشتریان واجارو 🥳 😍

فواید گردو

گردو فواید زیادی برای بدن دارد.

گردو از جمله خوراکی‌های مغذی است که وجود آن در رژیم غذایی بیشتر افراد ضروری است. این ماده حاوی عناصری است که مستقیما با سلامت جسم در ارتباط هستند. افزودن آن به وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌ها باعث می‌شود که افراد رژیم غذایی سالم و مناسبی را داشته باشند. فواید گردو بسیار بوده و سرشار از ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان و غنی از فسفر است، از گذشته تا امروز آن را به بسیاری از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها می‌افزایند. این خوراکی خوشمزه تقریبا به هر نوع نوشیدنی و خوراکی افزوده می‌شود و آن را غنی می‌کند.

این ماده خوراکی به‌اندازه‌ای مقوی است که به تشخیص بسیاری از کارشناسان تغذیه در هرم غذایی سلامت و کامل قرار می‌گیرد و هر فردی با توجه به نیازهای بدنی باید مقادیری از آن را در رژیم غذایی روزانه خود داشته باشد. در طول مقاله پیش‌رو قصد داریم شما را با فواید گردو آشنا کنیم.

سرچشمه فواید گردو در یک نگاه!

گردو خواص درمانی متعددی دارد.

ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال مطرح شود که این ماده مغذی چه خواصی دارد که آن را تا این اندازه پرمصرف و پرخاصیت کرده است؟! برای پی بردن به خواص و فواید گردو در ابتدا لازم است بدانید در هر اونس از این ماده چه موادی وجود دارند. گفتنی است در هر اونس از این ماده مواد زیر یافت می‌شوند:

  • فیبر 2 گرم
  • پروتئین 4 گرم
  • چربی مفید برای بدن حدود 18 گرم
  • مقادیر کمی از عناصر ضروری و مفیدی مانند منگنز و منیزیم
  • آهن
  • کلسیم
  • انواع ویتامین‌های گروه B
  • آنتی‌اکسیدان‌ها

هریک از این املاح به‌نوبه خود در برآورده ساختن نیازهای بدن موثر هستند و به ترمیم و بهبود بخشی از شرایط بدن می‌پردازند. به‌عنوان مثال آنتی‌اکسیدان‌ها که خواص ضد التهابی دارند، از بروز بسیاری از بیماری‌های مهلک نظیر سرطان‌ها، اختلالات عصبی و حتی بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کنند. از طرفی این املاح در کلاژن‌سازی نیز موثر هستند که باعث ترمیم زخم‌ها خواهد شد.

کاهش چشمگیر فشار خون

بسیاری از تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد مصرف گردو در طولانی‌مدت اثرات مثبتی بر عملکرد بدن خواهد داشت. در این تحقیقات به‌وضوح مشخص شد افرادی که گردو را در رژیم غذایی خود جای می‌دهند، معمولا فشار خون متعادلی دارند.  بسیاری از کارشناسان این حوزه پیشنهاد می‌کنند افرادی که دارای فشار خون بالا هستند، مصرف گردو را جدی‌ بگیرند. فواید گردو در کنترل این بیماری شگفت‌انگیز است و اثرات جالب‌توجهی را دربر داشته است.

در واقع اسیدهای چرب موجود در گردو با دیگر انواع اسیدهای چرب متفاوت است. این ماده با اثرگذاری قابل‌توجه روی فشارخون دیاستولیک مرکزی توانایی دارد که حرکات خون به سمت قلب را کنترل کند که این به‌معنای کنترل و حتی کاهش فشار خون است.

کمک به سلامت روده و سیستم گوارشی

روده و سیستم گوارشی از دیگر بخش‌هایی هستند که از فواید گردو بهره می‌برند. در این میان سلول‌های روده سهم بیشتری در دستیابی به سلامت دارند. از طرفی برخی ترکیبات زیستی فعال در این ماده باعث می‌شوند که محیط روده شرایط بهتری را تجربه کند. درنتیجه این اثرگذاری معمولا احتمال بروز بیماری‌های این ناحیه به‌شدت کاهش می‌یابد. بنابراین می‌توان گفت فواید گردو تازه برای سلامتی لوله گوارشی غیرقابل انکار است.

البته باید درنظر داشت که این مصرف باید کاملا منطقی باشد؛ درغیراین‌صورت با مشکلات و خطرات به‌مراتب بیشتری همراه خواهد بود. گردو از جمله موادی است که باید به‌اندازه مصرف شود. مصارف بیش‌از حد آن نه‌تنها مفید نیست، بلکه باعث بروز مشکلاتی در بافت‌های مختلف خواهد شد.

جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی

گردو از آن‌جهت در کاهش بیماری‌های قلبی موثر است که قابلیت دارد باکتری‌های مفید روده را افزایش دهد. این باکتری‌ها به‌گونه‌ای فعالیت می‌کنند که نه‌تنها سلامتی روده و سیستم گوارشی را تضمین می‌کنند، بلکه با تأثیری که بر کلسترول خون و کاهش فشار خون دارند، از بروز بسیاری از بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کنند. بسیاری از تحقیقات نشان‌دهنده این مسئله بوده است که افرادی که در معرض سکته یا حمله قلبی بوده‌اند با افزودن گردو به رژیم غذایی از این خطرات فاصله گرفته‌اند.

سلامت سلول‌های مغزی و عملکرد مناسب

از دیگر خواص گردو باید به تأثیری که بر سلول‌های مغزی دارند اشاره کنیم. این تأثیرات به‌‌‌اندازه‌ای است که افراد با مصرف گردو تغییرات قابل‌لمسی را در عملکرد مغزی خود مشاهده می‌کنند. درواقع بسیاری از تحقیقات در این راستا نشان می‌دهد که مغز گردو به‌همین سادگی قادر است عملکرد مغز شما را تا حد قابل‌توجهی افزایش دهد. این تحقیقات نشان داده است که وجود ویتامین‌ E و برخی چربی‌های اشباع نشده و همچنین پلی فنول‌ها از بروز التهاب در سلول‌های مغزی و کاهش کارآیی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

جلوگیری از بروز سرطان‌ها

مصرف این ماده مغذی در افراد مختلف این حقیقت را به اثبات رسانده است که فواید گردو در کاهش احتمال ابتلا به سرطان بسیار موثر بوده است. این اثرات به‌‌اندازه‌ای شگفت‌انگیز است که از گردو به‌عنوان یک ماده ضد سرطانی در جلوگیری از بروز سرطان‌های پروستات، پستان و روده بزرگ نام برده می‌شود. گردو این ویژگی خود را مدیون ماده‌‌ای به نام پلی فنل آلاژیتانین است که توسط میکروب‌های مفید روده به ماده‌ای سودمند و مفید تبدیل می‌شود. این ماده ضد التهابی به‌خوبی از بروز بسیاری از سرطان‌ها جلوگیری می‌کند. تحقیقات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است که همگی نشان از تأثیرات شگفت‌انگیز و فواید گردو در این زمینه دارد.

تنظیم وزن و تناسب اندام

حتما می‌دانید که گردو از جمله مغزهای پرکالری است که این مسئله ممکن است برای شما نگران‌کننده باشد. اما نگران نباشید! این نوع کالری در گردو از نوع متراکم است و همین مسئله باعث می‌شود میزان جذب آن توسط سلول‌های بدن کاهش یابد. از طرفی مصرف گردو شرایطی را در بدن فعال می‌کند که باعث کاهش اشتها خواهد شد. درواقع عناصر موجود در گردو سبب می‌شوند که میزان اشتهای شما متعادل شود و کنترل آن برعهده خود شما باشد.

افزایش قدرت جنسی و باروری در مردان

مصرف گردو افزایش قدرت جنسی و باروری در مردان را به دنبال دارد.

گاهی ضعف در سلول‌های جنسی مردانه یا اسپرم‌ها سبب کاهش قدرت جنسی و باروری در مردان می‌شود. فواید گردو در بهبود قدرت این سلول‌ها بسیار موثر است و درنهایت باعث افزایش قدرت باروری در مردان خواهد شد. جالب است بدانید که مواد موجود در گردو حتی در نشاط و تحرک این سلول‌ها نیز موثر هستند. از طرفی خواص گردو سبب می‌شود آسیب‌های اکسیداتیو که ممکن است غشای این سلول‌ها را تحت‌تأثیر قرار دهد به‌شدت کاهش یابد. درواقع گردو از سلامت و قدرت سلول‌های جنسی یعنی اسپرم‌ها مراقبت می‌کند.

کاهش التهابات و جلوگیری از بروز بیماری‌ها

اگر اطلاعاتی در زمینه پزشکی داشته باشید، حتما می‌دانید بروز التهاباتی که خیلی زود برطرف نشوند، عامل اصلی بسیاری از بیماری‌ها در بدن انسان است. درواقع بسیاری از بیماری‌های قلبی، سرطان‌ها، آلزایمر و بسیاری دیگر تنها در اثر اکسیداسیونی است که در اثر بروز التهاب رخ می‌دهد. بنابراین مصرف هر نوع ماده‌‌ای که به کاهش این شرایط در بدن منجر شود، سودمند خواهد بود. فواید گردو تازه بسیار فراوان بوده و همچون اکسیری است که با تحت تأثیر قرار دادن این التهابات بسیاری از خطرات را کاهش می‌دهد.

درواقع مواد موجود در ساختار گردو باعث می‌شوند این اکسیداتیو رخ ندهد یا به‌شدت کاهش یابد. از طرفی این مواد باعث افزایش باکتری‌های موجود در روده می‌شوند که مشخصا از بدن دربرابر این التهابات محافظت می‌کنند. بسیاری از املاح موجود در گردو همچون منیزیم، امگا3، چربی ALA و حتی اسید آمینه آرژینین دارای خواص ضد التهابی هستند و به کاهش این التهابات و درنتیجه جلوگیری از بروز بیماری‌ها کمک می‌کنند.

کنترل دیابت نوع ۲

از آنجایی‌که گردو و منابع آن به‌صورت مستقیم در کنترل وزن و تناسب اندام نقش دارند، از بروز بیماری‌های خطرناکی نظیر دیابت نوع 2 نیز جلوگیری می‌کنند. این درحالی‌است که افزایش وزن به‌صورت نامتناسب باعث افزایش احتمال ابتلا به قند خون و دیابت می‌شود. از فواید گردو همین بس که مکانیسم‌هایی که به داشتن یک وزن مناسب و ایده‌آل منجر می‌شود را کنترل می‌کند. دراین‌صورت با کاهش خطر اضافه وزن، بسیاری از مشکلات بزرگ‌تر نظیر دیابت نوع 2 نیز منتفی خواهد بود.

کاهش چربی خون

این روزها چربی بد خون به یکی از معضلات سلامتی تبدیل شده‌ است که باعث بروز بسیاری از بیماری‌های قلبی می‌شود. فواید گردو که ناشی از مواد موجود در آن است، باعث کاهش سطح کلسترول یا چربی‌های مضر خون می‌شود که درواقع به کاهش چربی خون منجر می‌شود. جالب است بدانید زمانی‌که کلسترول افزایش می‌یابد، برخی تنظیمات بدن تغییر می‌کند که مستقیما در افزایش خطر حملات قلبی و بروز بیماری‌های رایج موثر است.

نتیجه گیری

مصرف گردو از بسیاری از بیماری‌ها و حملات قلبی جلوگیری می‌کند.

گردو از جمله خوراکی‌های مفیدی است که فواید زیادی دارد و در بسیاری از جنبه‌های سلامتی موثر است. درواقع این ماده سرشار از فسفر است و با وجود ویتامین‌های بسیار و سطح بالای آنتی‌اکسیدان‌ها، فواید فوق‌العاده‌ای برای بدن دارد. از جمله تأثیرات آن باید به کاهش قابل‌توجه چربی و فشار خون اشاره کرد. از طرفی مواد موجود در گردو با افزایش تعداد باکتری‌ها و میکروب‌های مفید روده باعث تقویت لوله‌های گوارشی و بهبود فعالیت آن‌ها می‌شود.

جالب است بدانید این باکتری‌ها به‌صورت غیر مستقیم و با کاهش فشار خون و کلسترول از بسیاری از بیماری‌ها و حملات قلبی جلوگیری می‌کنند. جلوگیری از بروز حملات قلبی، اختلالات مغزی، کاهش التهابات و جلوگیری از بروز بسیاری از بیماری‌ها، سرطان‌ها و اختلالاتی نظیر دیابت نوع 2 به بدن کمک شایانی می‌کنند. از دیگر فواید گردو باید به افزایش قدرت باروری و بهبود عملکرد سلول‌های مغز اشاره کرد. پس با خرید گردو از واجارو از فواید این مغز پرخاصیت بهره‌مند شوید.

0
نظرات شما

*
*

×