باشگاه مشتریان واجارو 🥳 😍

خواص چای برای چشم

چای خواص متعددی برای اعضای بدن از جمله چشم دارد.

چای یکی از نوشیدنی‌ها‌ی خوش عطر و طعمه که کشت اون از حدود بیش از یه قرن پیش از خطه سرسبز شمال کشور شروع شده. به طوری که لاهیجان مهد چای در ایران به‌ شمار میره. جالبه بدونین امروزه در مورد خواص چای برای چشم تحقیقات زیادی انجام و مطالب بسیاری منتشر شده. در ایران همچون سایر کشورها از خاصیت‌ها‌ی دارویی و شگفت‌انگیز این نوشیدنی استفاده‌ها‌ی زیادی میشه و در صورت مصرف صحیح فواید بسیاری برای بدن داره. در این مقاله قصد داریم در مورد خاصیت چای برای چشم و مزایایی که برای این عضو مهم در چهره داره صحبت کنیم.

آیا می‌دونین چه تحقیقاتی در مورد کمپرس سرد و گرم در قالب خواص چای برای چشم انجام شده؟ آیا درمان عارضه‌ها‌یی که برای چشم پیش میاد رو میشه با این نوشیدنی محبوب به سرانجام رسوند؟ در ادامه در حیطه پاسخ به این پرسش‌ها‌ مطالب مهمی عنوان میشه. این بحث تخصصی رو همراه با ما دنبال کنین.

چای خواص متعددی برای اعضای بدن از جمله چشم دارد.

در چه شرایطی از خواص چای برای چشم استفاده کنیم؟

یکی از مواردی که در چشم‌ها‌ بسیار دردناکه ورود جسم خارجی، گرد و غبار یا هر شی ریز به درون چشم هست که علاوه بر سوزش و قرمزی سبب عدم بینایی میشه. در این مواقع درمان‌ها‌ی محلی و سنتی کارسازه. به طوری که بخاطر اثرات ضدعفونی‌کنندگی چای از این نوشیدنی برای شستشوی چشم و خارج کردن اشیاء خارجی استفاده می‌کردن. البته شرایطی برای استفاده از این دمنوش در درمان عارضه‌ها‌ی چشمی ‌وجود داره که برخی از مهم‌ترین اون‌ها عبارتند از:

 1. بهتره که از چای تازه‌دم استفاده بشه؛ چراکه دمنوش مونده و کهنه اثرات درمانی زیادی نداره.
 2. آبی که برای دم‌کردن چای استفاده می‌شه کاملا پاکیزه باشه.
 3. کیفیت چای خشک بسیار مهمه. در تهیه و تولید انواع تقلبی و غیراصل چای از مواد شیمیایی و افزودنی استفاده می‌شه، بنابراین ماده‌ای طبیعی به حساب نمیاد.
 4. برای شستشوی چشم باید از این دمنوش با دمای متعادل استفاده کرد. به این دلیل که چشم عضوی حساسه و لازمه کمی‌ محتاط‌تر عمل کنین.

یه شرط دیگه هم برای استفاده از خواص چای برای چشم وجود داره و اون هم عدم حساسیت به چای هست. اگه می‌دونین که سابقه ژنتیکی آلرژیک به گیاهان دارین، دور درمان‌ها‌ی سنتی رو خط بکشین. حالا که این موارد مهم بررسی شد، در ادامه مروری بر متدهای درمانی مختلف خواهیم داشت.

بررسی انواع چای موثر برای بهبودی چشم

وقتی از یه نوشیدنی گرم و مجلسی برای پذیرایی در مهمانی‌ها‌ و مجالس سخن به میون میاد، به طور قطع منظور چای سیاه هست که خودش نمونه‌ها‌ی مختلفی داره. این نمونه‌ها شامل موارد زیر می‌شه:

 1. سرگل که معروف‌ترین اون‌هاست.
 2. قلم که از برگ‌های پهن و رسیده چای تهیه میشه و قطعات درشتی داره.
 3. شکسته که از نوع قلم، ریزتره و قطعاتی درشت‌تر از نوع سرگل داره.
 4. باروتی یا کله مورچه که قطعه‌های بسیار ریز داره و برای تولید انواع دمنوش کیسه‌ای مفیده.

رنگ زیبا، عطر وطعم تند، گس و تلخ از ویژگی‌های‌ فوق‌العاده این نمونه‌ها‌ به‌شمار می‌ره. چای سبز هم در سال‌ها‌ی اخیر بسیار پرطرفدار شده و از همه این نمونه‌ها‌ می‌شه در حیطه خواص چای برای چشم استفاده کرد. چون که از زمان‌ها‌ی بسیار دور در خطه شمال کشور مادران قدیمی ‌برای درمان درد چشم افراد خانه برگ‌ها‌ی تازه‌دم‌شده چای رو از قوری خارج می‌کردن و اون رو در تنظیفی تمیز می‌ذاشتن. سپس به فرد آسیب‌دیده می‌دادن تا چند دقیقه‌ای روی چشمان بسته نگه داره.

تا مدت‌ها‌ فکر می‌کردیم این یه تدبیر قدیمی‌ و بدون پایه علمی هست که طبق عادت از نسل‌ها‌ی قدیمی ‌به این مادران رسیده. حالا جالبه بدونین که این مسئله پایه علمی داره و در ادامه توضیحات بیشتری رو در این رابطه به شما ارائه می‌دیم.

یکی از راه‌های درمان طبیعی عفونت چشم استفاده از چای است.

تحقیقات پیرامون اثرات و چگونگی استفاده از چای برای درمان چشم

از گذشته‌ها‌ی دور در فرهنگ‌ها‌ی مختلف از برگ‌ها‌ی چای خشک دم‌شده به عنوان مرهمی ‌برای دردهای چشمی‌ استفاده می‌شد. همچنین خواص چای برای چشم به عنوان دارویی برای رفع عفونت‌ها‌ی چشمی‌ کاربرد داشته. اما چگونه؟

چای سیاه و سبز پلی‌فنول، آنتی‌اکسیدان، کافئین، مقداری اسید تانیک و کلی مواد ارزشمند دیگه رو در خود جای دادن که ارزش تغذیه‌ای بالایی داره. به طوری که قرارگیری این دمنوش روی چشم می‌تونه به سلامتی چشم کمک کنه. در این رابطه دو نکته مهم وجود داره که باید در مورد اون‌ها بیشتر بدونین:

 1. به طور حتم تصدیق می‌کنین که هر جوری چای دم‌شده رو از صافی رد کنین باز هم املاحی ریز از این دمنوش کف ظرف باقی می‌مونه. پس بهتره پس از عبور دادن از صافی چند ثانیه ظرف رو ثابت نگه دارین و ته‌نشین دمنوش رو به دلیل وجود گرد ریز چای دور بریزین.
 2. نکته بعدی در رابطه با استفاده از چای کیسه‌ای هست. با این کار از چشم در مقابل ورود گرده‌ها‌ و ریزدانه‌ها‌ی چای به درون چشم جلوگیری کنین. موارد احتیاط رو در نظر بگیرین؛ چون که ممکنه کیسه چای پاره بشه و مواد ریز چای به درون غدد اشک راه پیدا کنه.

همین عوامل ممکنه سبب عفونت مجدد چشم بشه. بنابراین در صورت رعایت موارد گفته شده نتایج مثبتی از خواص چای برای چشم دریافت می‌کنین.

برای استفاده از خواص چای برای چشم باید از نوع کیسه‌ای آن استفاده شود.

متد درمانی چشم با استفاده از کمپرس گرم و سرد چای

در مقالات علمی ‌به این مطلب پرداخته شده که برای استفاده از خواص چای برای چشم باید از نوع کیسه‌ای استفاده بشه. به این صورت که چای کیسه‌ای رو در آب جوش قرار بدین و با دست‌ها‌یی تمیز و استریل اون رو از آب جوش خارج و آب اضافش رو خارج کنین. از این محصول در حالی که ولرم هست برای مصارف درمانی که نیاز به کمپرس گرم دارین، استفاده کنین. با همین روش، زمانی که چای کیسه‌ای دم کشید اگه اون رو در یخچال قرار بدین، تحت عنوان کمپرس سرد قابل استفاده هست.

توصیه میشه در مواقعی دمنوش‌های کیسه‎ای رو کنار بذارین و برای تاثیر بیشتر، از خود برگ‌های چای درجه یک ایرانی کمک بگیرین. زمانی که دمنوش رو آماده کردین، برگ‌ها رو از قوری خارج کرده و درون تنظیفی بذارین و به سبک قدیمی‌ها از اون به عنوان کمپرس استفاده کنین. از خود چای تازه‌دم هم می‌تونین برای شستن چشم‌ها‌ استفاده کنین؛ فقط باید احتیاط کنین که محصول خریداری شده، بدون اسانس و مواد افزودنی باشه و همچنین املاح ریز اون جداشده باشه.

برخی از عارضه‌ها‌ی چشمی‌ با استفاده از خواص چای بهبود می‌یابد.

چگونگی بهبود عارضه‌ها‌ی چشمی ‌با خواص چای

برخی از عارضه‌ها‌ی چشمی‌که با استفاده از خواص این نوشیدنی محبوب بهبود پیدا می‌کنن، عبارتند از:

 1. التهاب و خارش چشم‌ها‌ که با کمپرس چای کیسه‌ای تازه‌دم‌شده تا حدودی برطرف میشه.
 2. تورم و پف زیر چشم هم با استفاده از کمپرس سرد و هم با استفاده از شستشو با چای خنک بهبودی نسبی پیدا می‌کنه.
 3. قرمزی ناشی از التهاب رگ‌ها‌ی خونی که با کمپرس سرد تسکین پیدا می‌کنه.
 4. ورود جسم خارجی ریز در چشم که می‌شه چشم رو در کاسه‌ای حاوی چای تازه‌دم باز و بسته کرد تا اشیا خارجی بیرون بیان.
 5. وجود غده‌های ریز چربی و التهاب در پلک که ناشی از تجمع باکتری هست تا حدود زیادی با کمپرس گرم برطرف میشه.
 6. غدد زیر پوستی پلک و انواع ساده گل مژه هم با تداوم استفاده از کمپرس گرم و خواص چای برای چشم درمان میشن.

همون‌طور که متوجه شدین پژوهش‌ها‌ گویای این مطلبه که نه ‌تنها مصرف این نوشیدنی مفیده بلکه استعمال و استفاده از کمپرس هم تا حدود زیادی می‌تونه موفق عمل کنه و کاربردهای دارویی بسیاری داره. علاوه بر این موارد برای تقویت چشم‌ها‌ روزانه دو بار چای کیسه‌ای سرد‌ شده رو روی چشمانتون قرار بدین. با این روش ویتامین‌ها، مواد مغذی و خواص چای سبز یا سیاه روی پوست اطراف چشم اثر می‌ذاره و نتیجه مطلوب این کار رو مشاهده می‌کنین.

از خواص چای می‌توان برای بهبود عارضه‌های چشمی کودکان و نوزادان بهره برد.

فواید چای برای چشم کودکان و نوزادان

کودکان و نوزادان با دست‌های خود می‌تونن عوامل میکروبی رو بارها در طول روز به چشمان خود انتقال بدن و برای این معضل راهکاری وجود نداره. اما میشه برای جلوگیری از قی غیرطبیعی چشم و و رفع عفونت یه کار مهم انجام داد. مجرای اشک در افراد خردسال بسیار ظریف و حساسه. بنابراین باید بسیار مراقب بود که گرده‌ها‌ی بسیار ریز چای وارد چشم نشه. پس اگه قصد دارین عملکرد بهتری رو از چشم کودک شاهد باشین به سبک مادربزرگ‌ها‌ و مادران قدیمی‌ عمل کنین.

زمانی که کودک خوابه چای دم کرده و ولرم ‌شده رو در لایه نازکی از تنظیف بسیار پاکیزه و عاری از میکروب و آلودگی قرار بدین و روی هر دو چشم کودک بذارین. پس از دقایقی پدهای دست‌ساز رو بردارین و به آرامی ‌چشمان کودک رو ماساژ دورانی بدین. اطمینان داشته باشین که با استفاده از خواص چای برای چشم پس از خواب و پلک زدن‌ها‌ی مداوم عملکرد بهتری رو شاهد هستین.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم که مطالبی رو پیرامون فواید چای برای چشم به شما ارائه بدیم. چشم‌ها در اثر خستگی‌، ناراحتی، استرس، مشکلات روحی و همچنین مشاهده بیش از اندازه به موبایل، تبلت و کامپیوتر چشمان دچار آسیب جدی می‌شن. به طوری که متوجه شدین با تهیه و استفاده از خواص چای برای چشم و جذب ویتامین‌ها‌ی موجود در اون، درمان این عضو مهم به درستی انجام میشه. قرمزی و خارش درون چشم و همچنین ‌‌ها‌له و سیاهی زیر چشم بهبود پیدا می‌کنه و در صورت استفاده صحیح کلی اثرات درمانی داره.

البته در هنگام خرید چای باید به مرغوبیت اون توجه بشه و در صورتی که تخصصی در این زمینه ندارین باید به فروشگاه‌ها‌یی مراجعه کنین که محصولات طبیعی رو به فروش می‌رسونن. در این رابطه باید بدونین چایکاران توانمند در وب سایت واجارو محصولات متنوع خودشون رو به صورت تازه و با قیمتی مناسب عرضه می‌کنن. واجارو یه فروشگاه آنلاینه که می‌تونه ارتباط بدون واسطه‌ای بین مصرف‌کننده و تولیدکننده محصولات کشاورزی برقرار کنه و کالاهای سلامت‌ محور رو در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سراسر ایران برسونه.

0
نظرات شما

*
*

×